Yapay Zeka Ekonomisinde Yeni Dünya Düzeni

Diğer küresel trendlerle birlikte Yapay Zeka (Artificial Intelligence) hızla yeni dünya düzenlerinin oluşturulmasındaki eski engelleri yıkıyor. Sonuç olarak, gelecek yüzyıla yeni Yapay Zeka (YZ) Ekonomisine hızla adapte olan ülkeler egemen olacak. Çin YZ Ekonomisine uyum sağlayamazsa, gelecek yüzyılın “Çin Yüzyılı” olacağı varsayımları yanlış olabilir.

Yapay Zeka Ekonomisi üç sütun üzerine kuruludur:
1- Yapay Zeka İşgücü: YZ araştırmacıları, YZ uygulayıcıları ve YZ Literate çalışanları robotik ve otomasyona sahip geniş kapsamlı becerilere sahip işgücü havuzu

2- Yapay Zeka Altyapısı: Sürekli YZ inovasyonunu desteklemek için veri paylaşımı, algoritma değişimi, işgücü hareketliliği ve düşük maliyetli enerji gerekecek

3- Yapay Zeka Sosyal Sözleşmesi: İşçinin işten çıkarılması önemli bir direnç yaratacaktır. Yeniden eğitim, garantili gelir planları ve diğer geçiş maliyetleri YZ Ekonomisini benimseyen lider ülkeler tarafından absorbe edilecektir.

Eski Dünya Düzeni:
1800’lerin başından beri dünyadaki Pax Britannica (1815–1914), Amerikan Yüzyılı (1917–2017) ve Çin Yüzyılının (2017 – bugün) ortaya çıkışı (ya da belki de yeniden ortaya çıkması) düzeni benzer ekonomik siyasal kurallar.

  1. Hazır ve düşük maliyetli işçilik, enerji ve hammaddeler
  2. Sermayeye, politik istikrara ve uluslararası ticarete erişim sağlayan sanayinin kurumsal ve devlet desteği
  3. Marjinal üretim maliyetlerini düşüren, çalışanların üretkenliğini artıran, yaşam standartlarını artıran sürekli yenilikçilik

1800’den bu yana telgraf, buhar gücü, elektrik, otomasyon ve son zamanlarda robotik gibi yeni teknolojilerin hızlı bir şekilde benimsenmesi, dünyadaki ilk aşamada kalıcı avantaj ve üstünlük sağladı.

En temel kural değişikliği yapay zekanın (YZ) temel benimsenmesi ve otomasyon, verimlilik ve doğruluk açısından büyük YZ güdümlü verimlilik kazanımlarının gerçekleşmesidir.

1- Dijital İşçiler, 1999 bilim kurgu filmi “Matrix” teki karakterlerden tamamen farklı olmayan, bulut sunucularda veya masaüstü bilgisayarlarda program olarak çalışan, tekrarlayan görevleri yapan robotlardır. Bu genel olarak Robotik Proses Otomasyonu olarak bilinir. Ancak, geleneksel insan işçilerin 100 katı daha hızlı iş yapmayı öğrenen bilgisayarlar, gelişmiş makine öğrenmesi kullanıyor.

2- Fiziksel iş, giderek insan işçilerinin yerine endüstriyel robotlar kullanılarak yapılmaktadır. Bilgisayarla görme ve robotik gelişmeler, sadece insanlar tarafından yapılabilecek işler çemberini hızla küçülütmekte.

3- Belirsiz gerçeklerle verilen karmaşık kararlar, uzun zamandan beri, organik sinir ağı beyinleri tüm verileri düşünerek en iyi iki saniyelik kararları alabilen konu uzmanlarının alanı olmuştur. Bugün bu avantaj, karışık öğrenme sistemlerinin bilişsel, vizyon, çeviri, sinyal işleme, karmaşık sistem analizi ve diğer birçok görevde insanlardan daha iyi performans gösteriyor.

YZ Ekonomisini Oluşturmak :

Yapay Zeka İşgücü :
Yapay zeka ve robotiklere olan talep, işçilerin mevcut arzını çoktan aştı. YZ Ekonomisi rampaları arttıkça, bu akım uyumsuzluğu yenilik için bir geçit faktörü haline gelecektir. Bunu önlemek için iş gücümüzü adapte etmeye yatırım yapmamız gerekiyor. Çin, zaten “YZ şehirleri” yaratıyor ve KYZ-Fu Lee’nin “YZ Süper Güçleri: Çin, Silikon Vadisi ve Yeni Dünya Düzeni” adlı kitabında belirttiği gibi Çin hükümetinin tam desteğiyle bu YZ kapasitesini geliştiriyor. Gelecekteki liderlerin bu gücü şununla inşa etmesi gerekiyor:

  • Araştırmaları sürdürmek ve YZ lisans eğitimini desteklemek için üniversitelere en iyi YZ yeteneğini işe almak ve elinde tutmak. YZ’da lisansüstü araştırmalara hibeler, zorluklar ve sektör odaklı ortak inovasyon programları ile fon sağlamak.
  • Temel YZ eğitimi ve pratik deneyimi içerecek şekilde fen, mühendislik ve matematik lisans derecesi gereksinimlerini genişletmek.
  • Fon robotiği ve mekatronik eğitim programları teknik ve 2 yıllık kolejler, endüstri robotik sağlayıcılarıyla sıkı işbirliği içine girmek.

Çin :
YZ araştırmalarında 1 numara,
YZ patentlerinde 1 numara,
YZ yatırım sermayesi yatırımında 1 numara,
YZ şirket sayısında 2 numara
YZ yetenek havuzunda 2 numarada ve yoğun yatırım yapıyor.

Yapay Zeka Altyapısı
YZ ile ilgili son haberler, veri toplama ve kullanma ile ilgili gizlilik kaygılarına ve önyargılara sürekli olarak odaklanmıştır. Eğitim sanal asistanları için toplanan kişisel verilerden, müşterilerin sniyetini ölçmek için YZ’ya kadar, tüm sorunların çözülmeye devam ettiği açıktır. Çin, veri toplama konusunda uygun bir yaklaşım benimsemiştir.

1- Ulusal veri paylaşım programları, yeni nesil YZ’yı oluşturmak için gerekli eğitim setlerini oluşturmak kritik öneme sahip – batı mahremiyet ve etik kaygılarını hızla çözmesi gerekecek

2- Açık algoritma değişiminin yanı sıra ticari algoritma değişiminin kritik bir başarı faktörü olacağı açıktır. IP yasalarının fikir akışını ve ML modellerini kolaylaştırmak için uyarlanması gerekecektir.

3- Sürekli YZ inovasyonunu desteklemek için işgücü hareketliliği ve düşük maliyetli enerji ihtiyacı olacak

Yapay Zeka Sosyal Sözleşmesi:
Son küresel politik ve ekonomik koşullar, dünyadaki milliyetçiliği ve göç kaygılarını artırdı. Bu, kısmen işyerinde otomasyondan çalışanın yer değiştirmesinin başlaması nedeniyledir. Önde gelen YZ Ekonomisi, bu toplumsal sorunları, siyasi sürtünmenin değişmesini önlemek için YZ optimize edilmiş bir sosyal yapı veya güvenlik ağı ile ele alacaktır.

1- Orta yaşlı işçilerin, genç işçilerin azalan endüstrilerden çıkarılmasıyla bir araya getirilmesi ve yeniden eğitilmesi, başarının devamı için kritik öneme sahip olacaktır.

2- Araştırma yapamayan işçiler için garantili gelir planları, sosyal düzeni değiştirmeye ve sürdürmeye direnmeyi kolaylaştıracaktır.