Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal Medya hayatımızın parçası oldu. 3 Milyardan fazla insanın kullandığı Sosyal Medya teknolojinin İnternet ağındaki bir meydan olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların buluştuğu bir platform olan Sosyal Medya nedir? sosyal medyanın özellikleri nasıldır?

Türkiye’de sosyal medya kullanımı Dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. Dünyada online nüfusun %62’si sosyal medyaya bağlanıyor. Türkiye’de ise bu oran %79’dur. Bu şu demektir: Kullanıcıların neredeyse yarısı sosyal medya hesabını her gün kontrol etmektedir.

Peki, sosyal medya nedir? Sosyal medyanın özellikleri nasıldır? Sosyal medya kullanıcı sayısı ne kadar? Sosyal medyanın görevleri nedir? İşletmeler için sosyal medya ne ifade eder? Şirketler, firmalar, kurumlar, özetle ticaret yapan ve sosyal aktivitelerde bulunan işletmeler sosyal medya da olmalı mıdır?Tüm bunları Kapsam haber de haberimizin içeriğinde bulababilirsiniz.

SOSYAL MEDYANIN TEMEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Sosyal medyanın 5 temel özelliği vardır. Sosyal medya’nın bu beş temel özelliği kısaca şöyledir:

  • İçerik paylaşımı için uygun alanın olmasıdır
  • Platformların sosyal etkileşime dayalıdır
  • Sosyal medyada ki katılımcıların tüm içeriği oluşturması, paylaşabilmesi ve tartışabilmesidir.
  • Tüm içerikler diğer harici ağlara da bağlantı olarak verilebilmesidir.
  • Siteye aktif olarak katılımda bulunan üyelerin kendilerine ait hesaplarının olmasıdır.

Türkiye’de sosyal medya kullanımı Dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu söylemiştik ve Dünya’da online nüfusun %62’si sosyal medya’ya bağlandığını belirttik. Yapılan istatistiklere göre, Kullanıcıların neredeyse yarısı sosyal medya hesabını her gün kontrol etmektedir.

SOSYAL MEDYA NEDİR

Sosyal medya, sanal ağların ve toplulukların inşası yoluyla fikirlerin, düşüncelerin ve bilgilerin paylaşımını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknolojidir. Tasarım gereği, sosyal medya internet tabanlıdır ve kullanıcılara içeriğin hızlı elektronik iletişimini sağlar. İçerik kişisel bilgileri, belgeleri, videoları ve fotoğrafları içerir. Kullanıcılar, mesajlaşma için sıklıkla kullanan web tabanlı yazılım veya web uygulaması yoluyla bilgisayar, tablet veya akıllı telefon aracılığıyla sosyal medya ile iletişim kurarlar.

Sosyal medya, arkadaşlarınız ve ailenizle etkileşime girmenin bir yolu olarak ortaya çıktı, ancak daha sonra müşterilere ulaşmak için popüler olan yeni bir iletişim yönteminden yararlanmak isteyen işletmeler tarafından benimsendi. Sosyal medyanın gücü, Dünyada ki herhangi biriyle veya aynı anda birçok kişiyle bilgi bağlanma ve paylaşma yeteneğidir.

Dünyada 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Sosyal medya sürekli değişen ve gelişen web tabanlı bir platformdur.

Ticaret yapan ve sosyal aktivitelerde bulunan işletmeler sosyal medya da olmalı mıdır?

Sosyal medya, çeşitli teknik özellikli etkinlikler şeklinde olabilir. Bu aktiviteler arasında fotoğraf paylaşımı, blog oluşturma, sosyal oyunlar, sosyal ağlar, video paylaşımı, iş ağları, sanal dünyalar, incelemeler ve daha pek çok şey var. Hükümetler ve politikacılar bile seçmenler ve seçmenlerle iletişim kurmak için sosyal medyayı kullanmaktadır.

Bireyler için sosyal medya, arkadaşlarla ve geniş aile ile iletişimde kalmak için kullanılır. Bazı insanlar kariyer fırsatları oluşturmak, dünyadaki insanları benzer ilgi alanlarına bulmak ve düşüncelerini ve duygularını paylaşmak için çeşitli sosyal medya uygulamalarını kullanırlar. Bu faaliyetlere katılanlar sanal bir sosyal ağın parçasıdır.

İşletmeler için sosyal medya vazgeçilmez bir araçtır. Şirketler, müşteri bulmak ve birlikte çalışmak, reklam ve tanıtım yoluyla satışları artırmak, tüketici trendlerini ölçmek ve müşteri hizmetleri veya desteği sunmak için kullanırlar.

Sosyal medyanın işletmelere yardım etmedeki rolü önemlidir. Müşterilerle iletişimi kolaylaştırır ve e-ticaret sitelerinde sosyal etkileşimlerine olanak sağlar. Bilgi toplama yeteneği, pazarlama çabalarına ve pazar araştırmalarına odaklanmaya yardımcı olur. Hedeflenen, zamanında ve özel satışların muhtemel müşterilere dağıtımını mümkün kıldığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımında yardımcı olur.

Ocak 2019 itibariyle en popüler sosyal medya siteleri için rakamlar aşağıdaki gibidir:

Facebook (2.27 milyar kullanıcı)
YouTube (1.9 milyar kullanıcı)
WhatsApp (1.5 milyar kullanıcı)
Facebook Messenger (1.3 milyar kullanıcı)
WeChat (1.08 milyar kullanıcı)
Instagram (1 milyar kullanıcı)
QQ (803 milyon kullanıcı)
QZone (531 milyon kullanıcı)
Douyin/Tik Tok (500 milyon kullanıcı)
Sino Weibo (446 milyon kullanıcı)

Akbey / kapsamhaber.com