Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik, gördüğümüz Dünya’daki bilginin seslerin, görüntülerin ve metnin üst üste gelmesi için teknolojiyi kullanmanın sonucudur.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik
Sanal gerçeklikten oldukça farklı. Sanal gerçeklik, etkileşime girmeniz ve içine dalmanız için bilgisayar tarafından oluşturulan ortamlar anlamına gelir. Artırılmış gerçeklik, değiştirmek yerine gördüğünüz gerçeğe katkıda bulunur .

Günümüz dünyasında arttırılmış gerçeklik
Artırılmış gerçeklik genellikle bir tür fütüristik teknoloji olarak sunulur, ancak bunun bir şekli yıllardır sürmektedir.

Google, 2013 yılında Google Glass’ı piyasaya sundu ve artırılmış gerçeklik kullanılabilir bir arayüze taşındı. Gözlük kullanıcısının objektif ekranında küçük bir projektör aracılığıyla görüntü ve ses komutlarına, görüntülerin, videoların ve seslerin üzerine bindirilmesine imkan verir. Fakat Google, Aralık 2015 sonunda Google Glass’ı çekti.

Olduğu gibi, telefonlar ve tabletler artırılmış gerçeklik çoğu insanın hayatına girme şeklidir. Vito Technology’nin Star Walk uygulaması, bir kullanıcının kamerayı tablet veya telefonunda gökyüzüne doğrultmasına ve görüntünün üzerine yerleştirilmiş yıldızların ve gezegenlerin adlarını görmesine olanak sağlıyor. Layar adlı başka bir uygulama, kullanıcının çevresi hakkında bilgi toplamak için akıllı telefonun GPS ve kamerasını kullanerek yakındaki restoranlar, mağazalar ve ilgi çekici yerler hakkında bilgiler görüntülüyor.

Artırılmış Gerçekliğin (AG) günlük hayatımıza girmesinin en önemli yollarından biri mobil oyunlardır. 2016 yılında, AG oyunu “Pokémon Go”, CNET’e göre 100 milyondan fazla kullanıcısı ile zirvede bir sansasyon haline geldi. Forbes’e göre, 2 milyar dolardan fazla para kazanıyor. Oyun kullanıcıların kendi kasabasında zıplayan Pokémon karakterlerini görmelerini sağladı. Amaç, bu cep canavarlarını yakalamak, ardından AG spor salonlarında yerel olarak başkalarıyla savaşmak için onları kullanmaktı.

2018 yılında, “Harry Potter: Hogwarts Gizem” mobil AG oyun hissi oldu. Oyun, kullanıcıların büyü yapma, iksir kullanma ve Hogwarts öğretmenlerinden ders alma becerisine sahipken, çevrelerindeki Hogwarts dünyasını görmelerini sağlar. Şu ana kadar Google Play mağazasından 10 milyon kez indirildi.

Artırılmış gerçekliğin geleceği
Bu, telefonlar ve tabletlerin AG için tek yer olacağı anlamına gelmez. Araştırma, kontakt lenslere AG işlevselliği ve diğer giyilebilir cihazlar dahil olmak üzere hızla devam etmektedir. Arttırılmış gerçekliğin nihai amacı, uygun ve doğal bir tutulma oluşturmaktır, bu nedenle telefonların ve tabletlerin değiştirileceği hissi vardır, ancak bu değiştirmelerin ne olacağı belli değildir. Gözlükler bile “akıllı gözlükler” kör insanlar için geliştirildiği için yeni bir forma girebilir .

Herhangi bir yeni teknoloji gibi, AG’nin de birçok politik ve etik sorunları vardır. Örneğin Google Glass, gizlilik endişelerini dile getirdi. Bazıları konuşmaları gizlice kaydedilebileceğinden veya fotoğrafların çekilebileceğinden veya yüz tanıma yazılımı tarafından tanımlanabileceğini düşündü.